Dynamics 365 Finance and Operations Yeni Bir Finansal Boyut DefaultDimensin Alanı Nasıl Eklenir?

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations içinde yeni bir finansal boyut alanı tablo ve forma nasıl eklenir anlatmaya çalışacağım. Uygulama içinde iki tip boyut var birincisi stoksal boyutlar, ikincisi finansal boyutlar. Bu yazıda konumuz finansal boyutlar olacak. Öncelikle birkaç kavramı netleştirelim. DefaultDimension içinde sadece boyut bilgileri olan bir kombinasyondur. FinancialDimension ise içinde muhasebe hesabıyla birlikte boyutların olduğu bir kombinasyondur. Bu iki tipin birbirine çevrimi çok sık kullandığımız bir yapıdır. Bir de DefaultAccount var oda sadece muhasebe hesabı için kullanılan hesap kaydıdır. Bu yazıda bir tabloya DefaultDimens alnı açıp formada bütün boyutları gösterecek yapının nasıl kurulacağını anlatacağım.

Öncelikle int64 tipinde yeni bir alan oluşturalım.

Resim-1


EDT olarak LedgerDefaultDimensionValueSet seçelim.

Resim-2

DimensionAttributeValueSet ile relation kuralım.

Resim-3

Tablo ile işimiz bitti Form geçip yeni bir tab oluşturuyoruz.

Resim-4

İçine DimensionEntryControl ekliyoruz. Data Sorurce ve Value Data Field kısımlarını dolduruyoruz.

Resim-5

Kaydedip derledikten sonra çalıştırıp formu kontrol edebilirsiniz. Eşitleme yapmayı unutmayın.

Resim-6

Bu yazıda yeni bir boyut alanı nasıl oluşturulur ve forma eklenir ona baktık. Eski versiyonda bunun için biraz kod yazmak gerekiyordu bu hali çok daha güzel olmuş.

Selamlar.

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Dimension, DifaultDimension, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, Dynamics 365 Insights Power BI, Power Automate, Power Apss, Power Virtual Agents, Dynamics 365 nedir, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

 
Comment are closed.