Dynamics 365 Finance and Operations Etiket(Label) Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations için yeni bir etiket dosyası nasıl oluşturulur anlatmaya çalışacağım. Etiketler sistemin çoklu dile destek verebilmesini sağlayan yapıdır. Bizde yaptığımız geliştirmelerde yeni etiketlere ihtiyaç duyarız. Bunun için genelde proje başlangıcında bir etiket dosyası oluşturulur ve tüm yazılımcılar bu dosyayı kullanırlar.

Örnek bir Etiket dosyası oluşturalım. Yeni bir nesne ekleme formunu açıyoruz. Label File seçip Add diyoruz. Bu bize bir sihirbaz ara yüzü açacak. Bunun açılması biraz uzun sürebiliyor.

Resim-1


Label File Wizard açıldı. Label file ID belirlemek gerekiyor.

Resim-2

Oluşturmak istediğiniz dil dosyalarını seçiyoruz. Daha sonrada ekleme yapabilirsiniz.

Resim-3

Bu aşamadan sonra dosyalar oluşacak.

Resim-4

Bir örnek etiket oluşturalım. Menu Item için Label olarak FD Cust Form girmiştim ama bu etiket değil ve bunu etiket ile değiştirmem gerekiyor.

Resim-5

Etiket dosyasına tıklayarak açıyorum. Label ID ve Label kısımlarını doldurup kaydediyorum. Burada akıllı kod kullanmakta fayda var. Çünkü eskisi gibi etiketin içeriğini gösteremiyor. Bu yüzden bakınca anlamak için FDCustForm gibi bir Id daha kullanışlı.

Resim-6

Tekrar MenuItem a dönüp ile Label Lookup formunu açıyoruz. Direk etiketi bulup bize getiriyor. Seçip Paste Label dediğinizde etiketi yapıştıracaktır.

Resim-7

Gördüğünüz gibi direk etiketi Id gösteriyor.

Resim-8

Etiket dosyaları aslında txt dosyaları elle de güncelleyebilirsiniz. Ayrıca bu dosyaları farklı dillere çeviri yaptırmak için de kullanabilirsiniz.

Resim-9

Bu yazıda etiket dosyası nasıl oluşturulur ve kullanılır anlatmaya çalıştım. Çoklu dil desteği çok önemli bir konu mutlaka tüm geliştirmelerde etiket kullanılmalıdır. Etiket aktarımı ve taşınması versiyon kontrol sayesinde artık daha basit bir konu.

Selamlar.

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Label File, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, Dynamics 365 Insights Power BI, Power Automate, Power Apss, Power Virtual Agents, Dynamics 365 nedir, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

 
Comment are closed.