Dynamics 365 Finance and Operations Optimization Advisor Nedir?

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations Optimization Advisor ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatacağım. Optimization Advisor iş analisti ve danışmanların modül yapılandırmasındaki ve iş verilerindeki sorunların tespitine olanak tanıyan bir araçtır. Optimization Advisor modül yapılandırması için en iyi uygulamaları(Best practices) önerir ve eski veya yanlış kurulum ve iş verilerini belirler ve aksiyon almak için bilgi verir.

Modules > System administration > Workspaces > Optimization Advisor yolunu kullanarak çalışma alanını açıyoruz.

Resim-1


Benim uygulamam demo veri olan bir dev ortamı bu sayede birçok öneri listeleniyor. Yazılımcı olduğum için gözüme çarpan hemen performansla ilgili olan oldu. Deftere nakil performansını arttırmak için toplu iş kullan diyor. More Information’a tıklıyorum.

Resim-2

Burada da bulguya dair ayrıntılar var. Tamam, mantıklı bunu yapalım diyorsanız Take action diyorsunuz.

Resim-3

Size genel muhasebe parametreleri formunu açıyor. Batch transfer rules sekmesinden Transfer mode’u Scheduled batch seçiyorum. Böylelikle Optimization Advisor’nin bir maddesi ile ilgili aksiyon almış oldum.

Resim-4

Bu yazıda Optimization Advisor nedir ve nasıl kullanılır anlatmaya çalıştım. Güzel bir özellik ancak burada olan tavsiyeleri öncelikle test ortamında denemek lazım. Her parametre sistemde farklı etkilere sahiptir. Bazı ayarlar proje tasarımında bilinçli olarak farklı yapılmış olabilir. Burada yazıyor demek ki kesin doğrudur deyip değiştirmemek lazım.

Selamlar.

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Optimization Advisor, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365

 
Comment are closed.