X++ :16- ModifiedField Metodu Ne İşe Yarar?

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations tablo metotlarından ModifiedField () metodunu anlatacağım. ModifiedField () bir alanın verisi değiştirildiğinde eğer bir işlem yapmak gerekiyorsa bu metotta yapabilirsiniz. Doğrulama metodu olan validateField() bu metottan önce çalışacaktır. Metodun tetiklenmesi için alandan odağın çıkması gerekir. Bir örnek yapalım.

FDBookTable tablosunda metotlara sağ tıklayıp ModifiedField () metodunu Override ettim. Kapak tipi değiştirildiğinde kitabın adını boşaltan bir kod yazdım. Şöyle bir mantık eğer kapak tipi değişirse kitap adında bir değişiklik yapılması şarttır diye düşünüp örneklendirdim. Metot parametre olarak alan kodu alıyor ona uygun bir Switch Case yazmak lazım.

Resim-1

Derleyip tablo tarayıcısıyla açalım. Kapak tipini değiştirdiğimde Kitap adının boşaldığını göreceksiniz.

Resim-2

Bu yazıda ModifiedField() metodunun mantığını anlatmaya çalıştım. Bu metotları mantığına uygun kullanırsanız çok rahat edersiniz. Ama mantığını uygun olmayan kodları buraya yazdığınızda uygulama içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Selamlar.

www.fatihdemirci.net

TAGs: X++, ModifiedField, Azure, Azure DevOps, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365

 
 • Trackback are closed
 • Comments (2)
  • Yaren
  • Mayıs 6th, 2021 4:38pm

  Merhaba, Oncelikle soylemek isterim ki X++’da henuz yeniyim ve yazilariniz ve videolariniz bana cok yardimci oluyor.

  Ben modifiedfield methodunu bir field icerisindeki degeri diger bir fiel’a yazdirmak icin kullanmak istiyorum. Bunun icin sanirim ki onupdateevent da kullanabilirim ama nasil olacagini bilmiyorum. Bu konuda ornek bi kodla yardimci olabilirseniz cok minnettar olurum.

  Tesekkur ederim.

Comment are closed.